Red Poppy Awards

All films accepted in the official competition will be eligible to compete for the coveted Red Poppy Awards, inspired by ‘In Flanders Field’, a war poem written during the First World War by Canadian physician Lieutenant-Colonel John McCrae.

john mccrae author in flanders fields

In Flanders Fields

by John McCrae

In Flanders fields the poppies blow
Between the crosses, row on row,

That mark our place; and in the sky
The larks, still bravely singing, fly

Scarce heard amid the guns below.
We are the Dead. Short days ago
We lived, felt dawn, saw sunset glow,

Loved and were loved, and now we lie,

In Flanders fields.

Take up our quarrel with the foe:
To you from failing hands we throw

The torch; be yours to hold it high.
If ye break faith with us who die

We shall not sleep, though poppies grow

In Flanders fields.

 

 

Previous Winners

2020

Red Poppy Award Best Feature Film – U311 CHERKASY

Red Poppy Award Best Short Film Award – Trust Frank

Special Mention – L’ALLEATO (The Ally)

Best Female Actor – Brenda Palmer (Trust Frank)

Best Male Actor  – John Flaus (Trust Frank)

Special Mention to Radosław Pazura – The Day of Wrath

GoE Bridging the Borders Award – Trust Frank

Best Film School – London Film School – Meidagen (Days of May)

Sergeant Joseph Cecil Thompson Award for Best Music – Meidagen (Days Of May)

Harry Julius Animation Award – I Am Not Alice But Here Is Wonderland

Best Student Film – Meidagen (Days Of May)

2019

Red Poppy Award for Best Feature Film presented by Westpac – Danger Close, The Battle of Long Tan

Red Poppy Award for Best Short Film presented by Westpac – #3 Normandy Lane
Special Commendation – Milk

GoE Bridging the Borders Award – The Sea Swells

Beyond Blue Award  – Escape and Evasion

Best Female Actor – Scottie Thompson (#3 Normandy Lane)
Special Commendation – Jodie Hillock (Milk)

Best Male Actor – Josh McConville (Escape and Evasion)
Special Commendation – Olivier Treiner Sursis (Borrowed Time) and Daniel Webber (Danger Close, The Battle of Long Tan)

Harry Julius Animation Award – The Swallows of Kabul

Sergeant Joseph Cecil Thompson Award for Best Music – Danger Close, The Battle of Long Tan

Best Film School – Australian Film Television and Radio School (AFTRS)

Best Student Short Film – Escape by Sea

2018

Red Poppy Award for Best Film – TransMilitary

Red Poppy Award for Best Short Film – Irish Good Bye

Best Animation – Sgt Stubby: An Unlikely Hero

Best Female Actor – Marta Kozlova (Anna’s War)

Best Male Actor – Sam Claflin (Journey’s End)

Best Music  – Atsugi Matsumoto and Vladimir Komarov (Anna’s War)

Special Award Beyond Blue Prize – An Unbeaten Path

2017

Red Poppy Award for Best Feature Film – Darkest Hour directed by Joe Wright

Red Poppy Award for Best Indie Feature Film – And We Were Young by Andy Smetanka

Red Poppy Award for Best Short Film
Best Australian Short Film – Miro by Victoria McIntyre
Best International Short Film – She Will Be Loved by Chadwick Pelletier

Best Animation – All The Winters I Haven’t Seen by Omid Koshnazar

Best Female Actor – Constance Brenneman (She Will Be Loved)
Best Male Actor – Mark Coles Smith (Miro)
Best Music/Sound – Petra Salsjö  (Miro)

Special Awards
Best Young Filmmaker Award – Miles Gibson (Homeward Bound)

2016

Red Poppy Award for Best International Feature Film – Hyena Road (Canada)

Red Poppy Award for Best Australian Feature Film – The Crater (Australia)

Red Poppy Award for Best Australian Short Film – The Raven

Red Poppy Award for Best International Short Film – Darryl (USA)

Red Poppy Award for Best Male Actor – Michael E. Knight for Darryl (USA)

Red Poppy Award for Best Female Actor – Indianna Gregg for The Ravens (Australia)

Red Poppy Award for Best Music – Red Line (Iran)

Red Poppy Award for Best Animation – The Little Boy (Iran)

Red Poppy Special Award Commemorating WWI or WWII – Patient 39 (UK)

2015

Red Poppy Award for Best Australian Short Film – Brass Razoo

Red Poppy Award for Best International Short Film – Birthday (USA)

Best Director Chris King – Birthday (USA)

Best Cinematography – The Last Night (New Zealand)

Best Editing – Birthday (USA)

Best Script – Brass Razoo (Australia)

Best Music/Sound – 100 Years (Australia)

Best Male Actor Chris Gouchoe – Birthday (USA)

Best Female Actor Mandy Moody –Birthday (USA)

Varsity Best Film from a Film School, University or College – Haircut (USA)

Best Film Student Award – Haircut (USA)

Best Animation – Dad’s Fragile Doll (Iran)

Best Machinima – No Man’s Land (Finland)

Best Documentary  A Soldier’s Story (USA)

Best Film Commemorating WWI – No Man’s Land (Finland)

Best Film Commemorating ANZACs in WWI – Trench (Australia)

Special Award White Feather an Encouragement Award, to all the young people involved

Pin It on Pinterest